O telefonach
TELEFON KOMÓRKOWY
Telefony komórkowe stały się nieodłącznym atrybutem życia codziennego. Współczesne modele pozwalają już nie tylko na prowadzenie rozmów i wysyłanie wiadomości tekstowych, ale również na robienie zdjęć, korzystanie z internetu czy odtwarzanie muzyki. Postęp techniczny i technologiczny oraz zmieniający się design sprawiają jednak, iż skraca się czas użytkowania tego typu urządzeń. Każdego roku powstają zużyte telefony, które należy właściwie zagospodarować.
ELEKTROODPADY
Zużyte telefony komórkowe należą do grupy urządzeń, których nie należy wyrzucać do kosza na śmieci. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy przekazywać do wyznaczonych na terenie kraju punktów zbiórki których wykaz udostępniają m.in. gminy, sklepy detaliczne i hurtownie oraz punkty serwisowe.
Telefony komórkowe mogą zawierać cenne surowce, takie jak kobalt, platyna, gal oraz metale ziem rzadkich. Wiele z nich można ponownie odzyskać przekazując zużyte telefony do recyklingu. Zamiast eksploatować naturalne zasoby Ziemi, do produkcji nowych urządzeń można wykorzystać materiały pochodzące z poddanych recyklingowi odpadów.
Zużyte telefony komórkowe mogą być odpadami niebezpiecznymi, zawierającymi szkodliwe dla środowiska naturalnego substancje. Wyrzucone w niewłaściwy sposób (np. do kosza na śmieci) mogą zatruwać glebę, wodę i powietrze!
źródło:
1. Ustawa z dnia 11 września 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. (Dz.U. 2015, poz. 1688)
2. Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, Zapewnienie dostępności surowców dla przyszłego dobrobytu Europy, Projekt europejskiego partnerstwa innowacji w dziedzinie surowców, COM(2012) 82 final, Bruksela dnia 29.2.2012 r.